Pierwsze dni

Zdajemy sobie sprawę, jak rodzice i dzieci przeżywają pierwsze dni odkrywania przedszkolnego świata. Przygotowaliśmy kilka informacji, które mogą być wsparciem w tym okresie.

Oto kila z nich:

Zachowaj spokój i opanowanie

Trudności i stres jaki związany jest z pierwszymi dniami dziecka w przedszkolu spędzają sen z oczu niejednemu z rodziców. Problemy dziecka z adaptacją są często ich odpowiedzią na emocje i obawy rodziców. Dzieci, nawet jeśli tego nie zdradzają, wyczuwają brak spokoju i wątpliwości swoich rodziców co do poradzenia sobie dziecka w przedszkolu. Wszystko to urasta w ich oczach do nieoczekiwanie wielkich rozmiarów. Trudno by nieprzekonani rodzice przekonali swoje dziecko. Dlatego w tym czasie warto zachować spokój i opanowanie, by wspomóc nasze dziecko.

Poczucie bezpieczeństwa przez wyznaczenie granic

Przedszkolaki, którym rodzice wyznaczają granice, których nie mogą przekraczać, ułatwione mają funkcjonowanie w grupie przedszkolnej. Zabezpiecza ich to przed stresem i dodaje poczucie bezpieczeństwa w nowym miejscu i towarzystwie, niczym kompas czy ster. Ponieważ brak wyznaczonych granic może powodować zagubienie i nieumiejętność odnalezienia się, a czasem nawet przykre doświadczenia będące konsekwencjami własnego zachowania. Dzieci zaopatrzone w taki podstawowy zestaw radzą sobie zdecydowanie lepiej.

Rozmowa przez zabawę

W wieku przedszkolnym głównym zajęciem dziecka jest zabawa, powinniśmy wykorzystać to podczas rozmów na temat przedszkola. Jak wspomnieliśmy wyżej, pełne stresu i obaw traktowanie pobytu dziecka w przedszkolu łatwo przechodzi na dzieci. Po pobycie w przedszkolu pamiętajmy o tym podczas rozmów, zaangażujmy się w formę zabawy podczas rozmów. Niech będzie to zwyczajny temat, otwarta rozmowa a nie wymuszanie.

W naszym przedszkolu dostępny jest psycholog dziecięcy. Zachęcamy do skorzystania z jego pomocy w przypadku problemów z adaptacją dziecka w nowym miejscu.

Komentarze zostały zablokowane.