Trudne dzieci

W okresie przedszkolnym dzieci różnie przechodzą czas, gdy pojawia się nowe środowisko, nowi ludzie przy równoczesnym oddaleniu od rodziców. Jesteśmy dla naszych dzieci przykładem, będąc starszymi i doświadczonymi życiowo. Jeżeli dziecko sprawia trudności, warto zastanowić się kilkoma elementami wychowania i życia rodzinnego.

Doceniaj sukcesy

Doceniać należy sukcesy, jak i ogólnie dobre zachowanie, nagrodą może być uścisk, pochwała lub przytulenie. Motywuje to do dalszego dobrego zachowania. Pamiętajmy, by nie targować się i nie przekupywać naszych dzieci.

Rozmawiaj zamiast krzyczeć

Pamiętajmy, agresja rodzi agresję, rozkręca spirale złej atmosfery. To my jesteśmy przykładem dla dzieci, jak wyglądają relację, rozmawiajmy z nimi bez zbędnych negatywnych emocji.

Opanowanie

Nikt z nas nie jest studnią bez dna, jeśli chodzi o cierpliwość.
Gdy czujemy, że jesteśmy bliscy granic, postarajmy się opanować, głęboko oddychać i odliczyć do 10. Z pewnością będzie miało to konstruktywny wpływ na dziecko.

Konsekwencja

Zmienność zasad i reguł zależna od naszego humoru, presji dziecka czy otoczenia, może powodować zagubienie dziecka w odróżnianiu dobra od zła.

Oparcie w rodzinie

Kłopotliwe zachowanie czasami swoje powody ma również w nieumiejętnym posługiwaniu się karami lub zbyt rygorystycznym wychowaniu. Warto się pochylić nad tym problemem.

Uwaga

Poświęcanie dziecku uwagi jest bardzo istotną kwestią. Często jej brak odbija się na złym zachowaniu dziecka, któremu właśnie jej brakuje. Upewnij się, że dziecko otrzymuje jej na tyle, ile wymaga w danym czasie czy wieku.

Nie przypinaj etykiety

Tworzenie obrazu „złego dziecka” i przypisywanie go naszemu dziecku może sprawić, że trudno będzie zapomnieć i zmienić nasze spojrzenie na jego osobę – co gorsze , również jego własną samoocenę.

Okazuj miłość – dzieci potrzebują jej najwięcej wtedy gdy najmniej na nią zasługują.

Chcesz zadać pytanie? Odezwij się do nas.

Komentarze zostały zablokowane.